A fog belsejét elérő szuvasodási folyamat gyulladásba hozza a fog ideget, ez a pulpitis (fogbél gyulladás). Ezt a megbetegedést spontán, hullámokban fellépő fájdalomrohamok jellemzik. A gyulladásos folyamat lecsengésével a tünetek ugyan megszűnnek, de a fogban található szövetek elhalnak, ezt nevezzük pulpanecrosisnak, azaz fogbél elhalásnak.
– Ennek következtében,
• a fog már nem reagál a legtöbb külső ingerre (édes, hideg érzékenység, stb.).
• fontos diagnosztikai jelnek tekinthető emellett, hogy az elhalást követően ezek a fogak lassan, fokozatosan elszíneződnek,
• és színben jelentősen eltérnek a szomszédos fogaktól.
Mi okozza?
1. A fogbél elhalás, azaz a pulpanecrosis nemcsak szuvasodás, azaz bakteriális fertőzés miatt,
2. hanem a fogat érő ütés (fogat tápláló ér-ideg képletek elszakadnak),
3. illetve helytelen fogszabályozási kezelés kapcsán is kialakulhat.
Sajnos a folyamat itt nem ér végett…
A necrosist (elhalás) követően az elhalt szövetek bomlásából származó baktériumok, a fog gyökerén keresztül a gyökércsúcs körüli szövetekhez kerülnek, ahol további megbetegedéseket okoznak.
Pulpanecrosis, azaz a fogbél elhalás
mplatz2013-07-24T14:30:34+02:00Kategóriák: Fogbeültetés-szájsebészet|Címkék: fogbél elhalás, pulpanecrosis, pulpanekrózis|
Ajánlott bejegyzések
-
Miért van szükséges a varratszedés? Nem szívódik fel az anyag magától? Miben különbözik a felszívódó varrat és a műtéti fonal, miért jobb az egyik a másiknál?
Miért van szükséges a varratszedés? Nem szívódik fel az anyag magától? Miben különbözik a felszívódó varrat és a műtéti fonal, miért jobb az egyik a másiknál?